Нікель кадмієві акумулятори: що потрібно врахувати при виборі

Нікель кадмієві акумулятори набули великого поширення в потужних і недорогих автономних побутових пристроях – ліхтарі, шуруповерти, перфоратори.

Акумулятори великої потужності широко використовуються у транспортному середовищі – у морському, залізничному та річковому транспорті, а також у трамваях, тролейбусах, вертольотах та літаках. За своєю місткістю вони перевершують застарілі свинцево-кислотні батареї, але при цьому поступаються значно дорожчим літій-іонним.

Акумуляторні батареї Ni-Cd: переваги та недоліки

При покупці нікель кадмієвого акумулятора слід пам’ятати, що його головна особливість – наявність «ефекту пам’яті». Він полягає в тому, що батарея запам’ятовує нижню межу розряду. Якщо акумулятор не був повністю розряджений, то місткість батареї (а отже – і тривалість роботи) буде меншою на величину залишкового заряду. Тому головне правило тривалої експлуатації такого типу АКБ – її заряд необхідно проводити тільки після повної розрядки. Але при цьому дуже важливо не допускати глибокої розрядки батареї – заряд не повинен бути меншим за 20% паспортного значення місткості. В іншому випадку акумулятор вийде з ладу.

Якщо оцінювати переваги Ni-Cd батарей, можна виділити такі фактори:

  • Несприйнятливість до низьких температур – за цим параметром вони перевершують всі типи акумуляторних батарей. Вони морозостійкі, здатні зберігати свою місткість навіть за дуже низьких (до – 20°С) температур.
  • За умови дотримання умов експлуатації (передусім – не допускати глибокої розрядки) акумулятори можуть витримати понад 1000 циклів заряд-розряд.
  • Не потребують додаткового обслуговування, виняток – раз на 90 днів потрібно виконати повний цикл розряд-заряд.
  • Мають дуже доступну вартість – за цим показником вони займають проміжну позицію між свинцево-кислотними та літій-іонними АКБ.
  • Тривалий час зберігання – але потрібно правильно підготувати АКБ, вона повинна бути розряджена, але при цьому слід уникати глибокого розряду.
  • Висока швидкість заряду.

Якщо оцінювати недоліки, то крім вже згадуваного «ефекту пам’яті», слід зазначити й інші мінуси:

  • Досить високий саморозряд – особливо у першу добу після повної зарядки, коли відбувається втрата 8-10% від початкової місткості. Далі цей процес суттєво уповільнюється, при тривалому зберіганні саморозряд становить близько 10% на місяць.
  • При заряджанні необхідно виконати повну зарядку акумулятора, процес переривати не можна.
  • Після тривалого зберігання, щоб відновити повну працездатність АКБ, необхідно виконати 5 циклів повного заряду батареї.

Але найголовніший недолік Ni-Cd акумуляторів – це використання у його складі кадмію, дуже токсичного металу. Для утилізації таких АКБ будуть потрібні особливі умови, в жодному разі не можна викидати нікель кадмієві акумулятори в загальне сміття.

No Comments

Post A Comment